Drużyna pożarnicza

2017/2018

W czerwcu mali strażacy otrzymali od strażaków instruktaż jak udzielać pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach. Mogli przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku i wypróbować sprzęt medyczny będący wyposażeniem wozów strażackich.

W październiku uczniowie z Drużyny Pożarniczej poznali rodzaje wozów strażackich, które są na wyposażeniu Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Strażacy pokazali dzieciom wyposażenie samochodów, pozwolili im również poprzymierzać kaski i wejść do kabiny samochodu strażackiego.

2016/2017

8 czerwca 2017 r. Drużyna Pożarnicza w nowym składzie z opiekunem wybrała się na teren jednostki Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Dzieci miały okazję zobaczyć  nowy wóz ratowniczo – gaśniczy, jego wyposażenie. Oglądały również inny sprzęt, który pod nadzorem mogły wypróbować.

2015/2016

6.11.2015 Drużyna Pożarnicza w nowym składzie z opiekunem wybrała się na teren jednostki Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Dzieci miały okazję zobaczyć wozy strażackie, ich wyposażenie i obsługę. Poznały też inny sprzęt, który pod nadzorem mogły wypróbować. Oglądały także mycie samochodów strażackich po akcji. Na koniec jeden ze strażaków zademonstrował dzieciom zjeżdżanie po ześlizgu.

zwiedzstraz1 zwiedzstraz2 zwiedzstraz3 zwiedzstraz4 zwiedzstraz5 zwiedzstraz6 zwiedzstraz7 zwiedzstraz8 zwiedzstraz9 zwiedzstraz10 zwiedzstraz11 zwiedzstraz12 zwiedzstraz13 zwiedzstraz14

2014/2015

19 września uczniowie z Drużyny Pożarniczej wybrali się z opiekunką na teren Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Strażacy przygotowali dla nich ćwiczenia z prądownicą. Mali strażacy po ćwiczeniach musieli nawinąć bęben szybkiego natarcia i uzupełnić zapas wody w wozie strażackim.

pradow1 pradow2 pradow3 pradow4 pradow5 pradow6 pradow7 pradow8 pradow9 pradow10 pradow11 pradow12

2013/2014

W piątek 6 czerwca chłopcy z Drużyny Pożarniczej mieli okazję poznać nowy samochód Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Obejrzeli i wypróbowali sprzęt, w który został wyposażony ten samochód.

nowwoz1 nowwoz2 nowwoz3 nowwoz4 nowwoz5 nowwoz6 nowwoz7 nowwoz8 nowwoz9 nowwoz10 nowwoz11 nowwoz12

W listopadzie uczniowie z Drużyny Pożarniczej wzięli udział w przygotowaniu wozów strażackich do akcji. Mogli też poznawać kolejny sprzęt, w który wyposażone są wozy strażackie.

porzadki1 porzadki2 porzadki3

porzadki4 porzadki5 porzadki6

porzadki7 porzadki8 porzadki9

4 października udaliśmy się na teren Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Strażacy zademonstrowali nam samochód ratowniczo – gaśniczy, zapoznali z całym jego wyposażeniem oraz pokazali jak działa specjalistyczny sprzęt. Chłopcy z Drużyny Pożarniczej poznali m.in. działanie holmatro (rozpieracza hydraulicznego służącego do otwierania drzwi samochodu przy wypadkach), dmuchawy (urządzenia służącego do wydmuchania dymu z pomieszczenia). Dzieci mogły także założyć butlę i maskę tlenową, których używają strażacy podczas akcji ratowniczych. Prezentacji i pokazom towarzyszyły duże emocje.

wypwoz1 wypwoz2 wypwoz3 wypwoz4 wypwoz5 wypwoz6 wypwoz7 wypwoz8 wypwoz9 wypwoz11 wypwoz12 wypwoz13 wypwoz14 wypwoz15

2012/2013

W piątek 19 października uczniowie z Drużyny Pożarniczej (w ramach prowadzonych zajęć) udali się z opiekunką na teren Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Strażacy przygotowali dla nich zestaw ćwiczeń.

Dzieci musiały najpierw włożyć na plecy aparat powietrzny z butlą oraz hełm, aby podejść do węża z prądownicą i polać wodą. Kręcąc pierścieniem mogły zmieniać strumień wody ze zwartego na kroplisty. Mgła wodna tworzyła tęczę w promieniach słońca.

Po zajęciach chłopcy (w drużynie są też dziewczyny) musieli pomóc strażakom nawinąć wąż na bęben szybkiego natarcia, aby samochód był natychmiast gotowy do akcji.

polwod1.jpg polwod2.jpg polwod3.jpg polwod4.jpg polwod5.jpg polwod6.jpg polwod7.jpg polwod8.jpg polwod9.jpg polwod10.jpg polwod11.jpg polwod12.jpg

W maju uczniowie z Drużyny Pożarniczej otrzymali od st. ogn. Janiszewskiego Roberta instruktaż jak udzielać pomocy osobom poszkodowanym w różnych wypadkach (jak przeprowadzać zabiegi resuscytacyjne u osób dorosłych i dzieci). Chłopcy mogli przećwiczyć na manekinie reanimację i wypróbować sprzęt medyczny będący wyposażeniem wozów strażackich.

pierwszpom1 pierwszpom2 pierwszpom3

pierwszpom4 pierwszpom5 pierwszpom6

pierwszpom7 pierwszpom8 pierwszpom9

W czerwcu mali strażacy mogli zapoznać się z samochodem gaśniczym oraz ratownictwa drogowego. St. str. Robert Wojciechowski dokładnie omówił wyposażenie każdego samochodu. Oprowadził dzieci po Strażnicy, pokazał również pomieszczenie, w którym przyjmuje się zgłoszenia o wypadkach, jak też powiadamia i wysyła do wypadku strażaków.

wozystr1 wozystr2 wozystr3 wozystr4 wozystr5 wozystr6 wozystr7 wozystr8 wozystr9

2010/2011

To już drugi rok kiedy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 biorą udział w zajęciach na terenie jednostki Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim.

W ramach zajęć pozalekcyjnych dzieci szkolą się w udzielaniu pomocy. Nauka zawsze odbywa się w formie zabawy i nie zawiera elementów ryzyka jak wchodzenie na drabiny czy praca ciężkim sprzętem. 10 września zajęcia polegały na próbie zjazdu po prawdziwym ześlizgu, lecz z niewielkiej wysokości pod nadzorem strażaka, następnie była przejażdżka samochodem wokół strażnicy a na koniec zabawa z latarkami w ciemnym zakamarku.

zeslizg1.jpg zeslizg2.jpg zeslizg3.jpg zeslizg4.jpg zeslizg5.jpg zeslizg6.jpg zeslizg7.jpg zeslizg8.jpg

17 września mali strażacy uczyli się gaszenia pożarów profesjonalnym sprzętem.

ratow1.jpg ratow2.jpg ratow3.jpg

ratow4.jpg ratow5.jpg ratow6.jpg

24 września dzieci przeszły swoisty sprawdzian umiejętności strażackich.

Miały:

1. ubrać hełm i nałożyć pas z toporkiem,

2. podpiąć prądownicę do węża z hydronetki,

3. przewrócić butelkę,

4. odpiąć prądownicę,

5. pobiec do węża od rozdzielacza,

6. podpiąć prądownicę,

7. przewrócić następną butelkę,

8. wracając z prądownicą postawić butelki na swoje miejsce.

Na koniec było wspólne zdjęcie i odrobina chlapania, a potem zwijanie sprzętu.

malystr1.jpg malystr2.jpg malystr3.jpg

malystr4.jpg malystr5.jpg malystr6.jpg

4 marca 2011r, w piątkowy poranek, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jarszewie, odbył się etap miejsko-gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Turniej rozgrywany był pod hasłem „Młodzież zapobiega pożarom”.

W turnieju uczestniczyli finaliści etapów szkolnych, w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalne, łącznie 40 uczestników z 8 szkół gminy Kamień Pomorski.

Na początek uczestnikom przyszło się zmierzyć z testem. Wyświetlane jako prezentacja multimedialna pytania budziły różne emocje wśród uczestników, były uśmiechy ale i miny zakłopotania. Pytania, po 30 w każdej kategorii, były sprawdzianem wiedzy między innymi z zakresu ratownictwa medycznego, podstawowych informacji o Ochotniczych Strażach Pożarnych w gminie Kamień Pomorski, o sprzęcie pożarniczym oraz samochodach bojowych. Uczestnicy w trakcie czekania na swoją kategorię oraz przed egzaminem ustnym przypominali sobie nazwy sprzętu i zastosowanie na garażach i przy samochodach pożarniczych OSP Jarszewo.

W kategorii szkoły podstawowe uczestniczyło 15 zawodników i zawodniczek. Pytania nie sprawiły większych problemów, co skutkowało tym, że do części ustnej awansowało aż 8 osób. Na miejscu V uplasowało się trzech zawodników z tą samą liczbą punktów. Część ustna składała się z trzech pytań. Było trzeba wymienić wszystkie OSP z gminy Kamień Pomorski, omówić wskazany sprzęt pożarniczy oraz uporządkować samochody pożarnicze do danych jednostek OSP. W finale walczyło dwóch braci, z których to Ernest Niedźwiedź z naszej szkoły zajął I miejsce z wynikiem 33 pkt., jego brat Jakub Niedźwiedź II miejsce z 32 pkt. a trzecie miejsce zdobyła reprezentantka SP Górki i OSP Stawno Weronika Krupska z 28 pkt.

Uczestnicy, którzy zajęli miejsca na podium otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i puchary, zaś wszyscy uczestnicy zostali uhonorowani złotym medalem „Uczestnik OTWP 2011”.

turstr1.jpg turstr2.jpg turstr3.jpg turstr4.jpg

2009/2010

Od czerwca 2009 roku w naszej szkole działa Drużyna Pożarnicza. W skład drużyny wchodzą dzieci z klas II – VI. Opiekunem drużyny jest Maria Kapcewicz. W każdy piątek dzieci z opiekunem udają się na teren Straży Pożarnej gdzie strażacy pod nadzorem zastępcy Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Daniela Kowalińskiego prowadzą z nimi zajęcia – często w formie ćwiczeń.

We wrześniu ćwiczenia na sprzęcie strażackim odbyły się na terenie Stadionu Miejskiego.

cwst1.jpg cwst2.jpg cwst3.jpg

cwst4.jpg cwst5.jpg cwst6.jpg

W październiku mali strażacy mieli zawody w przemieszczaniu kostki ze styropianu strumieniem wody.

zaba1.jpg zaba2.jpg zaba3.jpg

zaba4.jpg zaba5.jpg zaba6.jpg

W pierwszy piątek listopada dzieci miały okazję obserwować wspólne ćwiczenia Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego. Na początku dzieci były lekko onieśmielone, lecz po krótkim czasie chętnie włączyły się do ćwiczeń. Wspólny czas był dla nich edukacyjną zabawą, kształtował obraz współdziałania i pracy zespołowej.

Do niedawna służby posiadały odrębne numery telefonów alarmowych, teraz dzieci poznają w praktyczny sposób znaczenie zintegrowanego numeru 112. Serdeczne przyjęcie przez strażaków i ratowników pogotowia tworzyło atmosferę zaufania i poczucie troski ze strony ratowników. W ćwiczeniach brała udział stażystka Marta.

cwic1.jpg cwic2.jpg cwic3.jpg

cwic4.jpg cwic5.jpg cwic6.jpg

13-tego listopada dzieci z drużyny pożarniczej rozmawiały o numerach alarmowych do służb ratowniczych.

Po zajęciach teoretycznych przyszedł czas na dreszczyk emocji. Chłopcy mieli radość z mocowaniem się z wielkim silnikiem strażackiego jeepa, dziewczęta zaś radość ze zmagań swoich kolegów. Po chwili na placu pojawił się samochód policji, okazało się że chociaż to ta sama marka i pojemność silnika (2,5 litra) to moc policyjnego jeepa jest o 28 kW większa i wynosi 126 kW, no cóż samochód ten jest wyprodukowany w tym roku i jest pięć lat młodszy od strażackiego. Te wielkie, mechaniczne smoki potrafią poradzić sobie w każdym terenie. Spotkanie zakończyła krótka przejażdżka po placu.

polic1.jpg polic2.jpg polic3.jpg

polic4.jpg polic5.jpg polic6.jpg

W piątek 20 listopada mali strażacy uczyli się obsługiwać nowoczesną prądownicę wodną.

prod1.jpg prod2.jpg prod3.jpg

prod4.jpg prod5.jpg prod6.jpg

27 listopada pan Daniel Kowaliński uczył dzieci praktycznego korzystania z telefonu alarmowego 998.

Zadaniem domowym było naniesienie kolorów na szkic policjanta, ratownika medycznego i strażaka z numerem alarmowym 112.

tele1.jpg tele2.jpg tele3.jpg

W grudniu uczniowie zwiedzali budynek Straży Pożarnej. Obejrzeli także salę, w której mieści się siłownia. Mogli skorzystać ze sprzętu treningowego. Poznali m.in. wioślarza, atlas, ławkę treningową, sztangę i ciężarki. Na początku dźwigali najmniejsze ciężarki, ale gdy dorosną będą w stanie podnieść wszystkie. Mieli przy tym dużo frajdy.

silow1.jpg silow2.jpg silow3.jpg

silow4.jpg silow5.jpg silow6.jpg

silow7.jpg silow8.jpg silow9.jpg

Dziewczęta z Drużyny Pożarniczej po kwestowaniu w WOŚP wystąpiły wspólnie z panem Danielem Kowalińskim na hali, gdzie mogły zaprezentować nowy ubiór Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

wieork1.jpg wieork2.jpg wieork3.jpg

18 marca troje dzieci z Drużyny Pożarniczej SP nr2 (Kuba Niedźwiedź, Vanessa Zych i Gabrysia Ulatowska) wzięło udział w Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Gabrysia Ulatowska zajęła jedno z pierwszych miejsc (przyznano równorzędne trzy pierwsze miejsca) i przeszła do eliminacji powiatowych. W zmaganiach powiatowych ponownie zwyciężyła i zakwalifikowała się do eliminacji wojewódzkich.

Dzieci z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy Szkole Podstawowej Nr 2 w piątek (26 marca) miały okazję poznać jak czuje się strażak po drugiej stronie ubrania żaroodpornego.

ubranie1.jpg ubranie2.jpg ubranie3.jpg

ubranie4.jpg ubranie5.jpg ubranie6.jpg