POKAZ HISTORYCZNY „KU NIEPODLEGŁEJ”

Dnia 27 lutego 2019 roku uczniowie klas: Vc, Vd, VIa i VIb uczestniczyli w żywej lekcji historii w wykonaniu Grupy Rekonstrukcyjnej „Rekonstrukto”.

Pokaz historyczny „Ku Niepodległej” przedstawiał dążenia niepodległościowe Polaków od końca XVIII wieku do I wojny światowej. Członkowie grupy artystycznej przypomnieli  tragiczną historię naszej ojczyzny: od okresu rozbiorów, poprzez powstania narodowe, aż do czasów Wielkiej Wojny, uwieńczonej odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. Przedstawili również sylwetki wybitnych Polaków, m. in. Tadeusza Kościuszki, Ignacego Jana Paderewskiego i Józefa Piłsudskiego.

Prowadzący pokaz zademonstrowali broń i umundurowanie Polaków walczących za ojczyznę: kosynierów, legionistów, uczestników powstania listopadowego i styczniowego. Chętni uczniowie z zainteresowaniem przymierzali dawne mundury oraz podejmowali próbę walki na szable i pałasze. Pokaz był niezwykle interesującą wędrówką w jakże ciekawą, choć bolesną przeszłość naszej ojczyzny. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie taką żywą lekcją historii, stąd pomysł, aby w przyszłości organizować w szkole więcej tego typu przedsięwzięć.

Kamila Podgórska