Jaki znak twój?

Wśród wielu różnorodnych działań zorganizowanych dla uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,  skierowanych do dzieci i młodzieży naszej szkoły, znalazła także akcja głośnego czytania.

W dniach 7-9 listopada w klasach 1-3 wszechobecna była  książka pt.  Jaki znak twój? Dzięki państwu Joannie i Michałowi Rusinkom dzieci dowiedziały się, że o polskości, ojczyźnie, i wolności każdy może mówić inaczej. Usłyszeliśmy nowe odpowiedzi na znane ze słynnego wiersza Władysława Bełzy każdemu polskiemu dziecku pytania: Kto Ty jesteś? Jaki znak twój? Wiersz pt. „Wyznanie wiary dziecięcia polskiego” („Katechizm polskiego dziecka”),  napisany został  w 1900 r. i od ponad 100 lat jest kanonem małego patrioty. Książka  Jaki znak twój? sprawiła natomiast, że wielkie słowa stały się bliskie i zrozumiałe.

Czas głośnego czytania dzieciom upłynął w miłej i radosnej atmosferze. Dzieci z zaciekawieniem wysłuchały tekstów czytanych przez skautki z  2. Gromady Kamieńskiej – Skauci Europy oraz harcerki ze  Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego Zawisza, a czytających nagrodziły gromkimi brawami.

Miłym akcentem akcji głośnego czytania były zdjęcia, które dzieci z dużym entuzjazmem robiły sobie przy pamiątkowej fotobudce, za wykonanie której dziękujemy panu stolarzowi, Kacprowi Małkowskiemu, absolwentowi naszej szkoły.

Przy okazji, niezmiennie zachęcamy rodziców do czytania swoim pociechom, bo dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz indywidualne zainteresowania. Tak spędzony wspólnie czas zaprocentuje w przyszłości, zbuduje wzajemne zaufanie i pozwoli lepiej się zrozumieć.

Lider CPCD – Dorota Wilczyńska

Nauczyciel bibliotekarz – Krystyna Kościańska