Są takie miejsca na świecie, gdzie bajki pomagają dzieciom przetrwać. Niech nam te bajki otworzą serca na innych!

Uczniowie klas III b i III c w ciągu roku szkolnego 2017/ 2018 realizowali projekt „Mądre bajki z całego świata” pod szyldem EFEKT DOMINA. Audiobook zawiera jedną bajkę z Polski i szesnaście bajek z ośmiu innych krajów, które odwiedziła Dominika Kulczyk podczas przygotowywania pierwszego sezonu programu Efekt Domina. Ideą „Mądrych bajek z całego świata” jest dobro, które wraca ze zwielokrotnioną siłą. Mądre bajki z całego świata stworzyły szansę, by wprowadzić dzieci w świat wartości, które są życiowymi drogowskazami kształtującymi zachowania i postawy ludzi – determinują relacje międzyludzkie, czyniąc życie lepszym. Te wartościowe bajki mówią o tym, co dla nas najważniejsze i najcenniejsze: o miłości, dobru, mądrości, rozwadze, uczciwości, wytrwałości, odwadze, zaufaniu, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, życzliwości, umiejętności współpracy i współdziałania. Pozwoliły dzieciom zrozumieć, że nie można budować własnego życia na krzywdzie i niesprawiedliwości. Realizacja projektu odbywała się w Bibliotece Miejskiej. Podczas lekcji czytelniczych uczniowie słuchali bajek czytanych  przez dzieci oraz osoby znane ze świata kultury i mediów – aktorów i dziennikarzy. Oprócz słuchania mieli okazję poznać kraj, z którego pochodziła bajka. Wykonywały one również różne zadania np. prezentacja na mapie lub globusie odległości między Polską, a danym krajem, porównanie powierzchni obu państw, porównanie liczby mieszkańców, prezentacja i omówienie cech charakterystycznych flagi oraz godła. Przekazywano też uczniom podstawowe informacje na temat klimatu, roślin, zwierząt i ciekawostki dotyczące danego kraju. Podsumowaniem projektu było wykonanie lapbocków w grupach i konkurs wiedzy dotyczący postaci bajek oraz lektur poznanych przez uczestników projektu. Realizacja projektu pozwoliła rozbudować, wzbogacić i uatrakcyjnić programu nauczania oraz program wychowawczy. Ponadto stworzyła uczniom możliwość poznania życia ich rówieśników żyjących w innych krajach i borykających się z różnymi problemami. Mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi nasi uczniowie staną się lepszymi ludźmi, którzy będą wrażliwi na potrzeby innych.

Anna Szadkowska, Jolanta Koćwin