ABY ZROZUMIEĆ TRZEBA ZOBACZYĆ

Uczniowie z klasy IV a, IV b i IV c w ramach lekcji przyrody postanowili opuścić mury szkoły i poznać przyrodę poprzez jej obserwację. Wyruszyliśmy najpierw w okolice naszej szkoły, aby poznać krajobraz i rodzaje gleb. Kopiąc dołki, szukaliśmy żyjących w glebie małych stworzeń, a także uczyliśmy się jaka gleba dominuje w naszej okolicy. Kolejna wyprawa, to wizyta w kamieńskich wodociągach tzn. w Stacji Uzdatniania Wody, a jak kto woli to w Stacji Pomp. Tam, dzięki panu Gościniakowi, poznaliśmy długą drogę jaką przebywa woda zanim trafi do naszego domu. Woda wydobywana z ujęć głębinowych płynie rurociągiem do stacji uzdatniania wody, tam jest oczyszczana, filtrowana. Dzięki częstym badaniom wody mamy pewność, że woda płynąca w naszych kranach jest najwyższej jakości. Oprócz poznania drogi wydobywanej wody, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji związanych z historią naszych kamieńskich wodociągów, które mają już ponad 100 lat. Inną lekcją było poznanie roślinności i bogactwa owadów i zwierząt zamieszkujących nasze okolice. Z pojemnikami, atlasami przyrody wyruszyliśmy na poszukiwanie ciekawych okazów przyrodniczych. Były ślimaki, pająki a nawet żaba, którą łapała cała klasa IV b wśród wysokich traw. Śmiechu i pisku było co nie miara, ale za to mile wspominamy takie lekcje.

Lidia Radtke – nauczyciel przyrody