Rozwarowo – królestwo trzciny

18 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy III b i III c odwiedzili Rozwarowo. Znajduje się tam firma pana Alfreda Smolczyńskiego, która zajmuje się wykonywaniem dachów z trzciny. Dzięki uprzejmości właściciela i pomocy pani Kasi Sito nasze dzieci mogły obserwować w jaki sposób przygotowuje się tzw. dachówkę trzcinową, czym pokrywana jest kalenica takiego dachu, gdzie przechowywana jest trzcina i kiedy się ją ścina. Ponadto widziały w jaki sposób powstaje dach trzcinowy. Oprócz tego uczniowie zobaczyli maszyny, które są wykorzystywane do wycinki trzciny. Najwięcej wrażeń i emocji dostarczyła wycieczkowiczom przejażdżka po terenach, na których wcześniej ścięto trzcinę. Na zakończenie wycieczki pan Alfred przygotował poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla, który szybko został spałaszowany przez dzieci. Okazuje się, że tak blisko naszego miasteczka znajduje się mała wieś, w której większość domów zamiast wszechobecnej dachówki ma zdrowe i ekologiczne dachy. Dzięki temu jest tu malowniczo i przepięknie.

Wychowawczynie Jolanta Koćwin i Anna Szadkowska